24 Temmuz 2010 Cumartesi

"Grace Kelly" 2 - biyografi

Merhabalar,
Dün blogumuzda yer alan stil ikonu Grace Kelly'nin Moda Sergisi hakkındaki yazımızdan sonra, istek üzerine Grace Kelly'nin kısa bir biyografisini görsellerle birlikte yayınlıyoruz..
Elif Jülide Dereboy
Alfred Hitchcock ve Grace Kelly

  Geleceğin Monaco prensesi Grace Kelly, İrlanda kökenli katolik bir ailede 12 Kasım 1929 tarihinde Philedelphia’da doğmuş, 1917 yılında Fransa’da olimpiyatlarda kürek çekmede ikinci olan babası, eğitimli, güzel ve sosyetik olmasına rağmen önceliği ailesine vermeyi seçen annesi, 4 çocuğunu ahlaki ilkeler doğrultusunda sevgi ve ilgiyle büyütmüş, büyük kriz döneminde çocuklarını sosyal telaş atmosferinden sakin tutarak, onlara girişimciliği, emeğin değerini ve sorumlulukları öğretmişler, çok hassas, uysal ve içedönük olan Grace’in genç kızlığında hayalleri ve şiirsel dünyası onu Pulitzer ödüllü bir yazar olan amcası George Kelly’e yakınlaştırmıştır. Yıllarca bale eğitimi alarak ünlü bir balerin olmayı amaçlarken, boyunun uzaması nedeniyle bu hayalinden vazgeçerek, 40’ların sonunda ünlü Dramatik Sanatlar Akademisi’ne yazılmış, genç bekar bir bayan olarak apart-otelde kalarak, reklamlarda ve magazin dergileri için modellik yapmış, kazandığı para ile okul parasını ödeyerek, hayatını aktör yardımcılığı ile sürdürmüştür. Daha sonra, tiyatroda performans sergilemiş ve televizyonun yeni çıkış yaptığı dönemlerde televizyonda dramalarda oynamıştır. Yeteneği, güzelliği, çekiciliği Hollywood yetenek avcıları tarafından hemen farkedilmiş, Gary Cooper’la ilk başrolünü “Kahraman Şerif (High Noon)” adlı filmde paylaşmış ve kariyeri yükselişe geçmiştir. Diğer stüdyolardan gelen bir çok teklife rağmen, MGM ile yaptığı kontrattan sonra 1954 yılında Hollywood’da en popüler artist haline gelmiş, “Taşra Kızı (Country Girl)” filmi ile Oscar ödülü kazanarak inanılmaz bir onurla poz verdiği ‘Time’ gazetesinin başsayfasında yer almış, ‘Life’, ‘Look’ ve Amarika’nın önde gelen yayımlarında adı baş manşetlere taşınmıştır. Alfred Hitchcock “Dial For Murder”, “Rear Window” ve “To Catch a Thief” adlı üçlü serisi için Grace Kelly’i seçerek, onu efsanevi bir stara dönüştürmüş ve daha sonra en yakın arkadaşı olmuştur. Oscar ödülünü aldığı yıl en iyi giyinen kadınlar listesinde, über WASP ve sosyeteden Babe Paley ile ilk sırayı paylaşmış, basının kendisini Clark Gable, William Holden veya Cary Grant gibi prestijli partnerlerle kaçınılmaz romantik görüntülemelerine rağmen, özel hayatını sır olarak saklamayı başarmıştır.
  Prens Rainer’la evliliğinin ardından sinemayı bıraktıktan sonra, kendisini 3 çocuğuna (Caroline, Albert ve Stephanie) adamış, kocasının görev ve sorumluluklarını paylaşarak, birçok sosyal aktivite ve yardım derneklerinde çalışmıştır.
  14 Eylül 1982 yılında, henüz 52 yaşındayken, kızı Prenses Stephanie ile birlikte Monaco’nun kıvrımlı yollarında ilerlerken, kalp krizi geçirerek arabası uçurumdan yuvarlanmış, kızı birkaç sıyrıkla kazayı atlatırken, Prenses Grace Kelly ertesi gün hayatını kaybetmiş, başta Monako halkı olmak üzere tüm dünya üzüntüye boğulmuştur.
  Yunan tanrıça stili, organze minik elbiseleri, little black dressleri (minik siyah elbise), suit takımları, her zaman takmayı sevdiği inci kolyeleri, Hermes çantaları, Chanel takımları, çok şık şapka ve baş süsleri, prenses ünvanını aldıktan sonra giydiği balo kostümleri ile Grace Kelly, dünyanın zamansız moda ikonu olmaya ve kalplerde yaşamaya devam etmektedir.
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlar