30 Temmuz 2010 Cuma

Harlequin Moda İllüstrasyonları Sergisi

 
 
Amerika’dan dünyaya yayılan illüstrasyonlu roman kapakları modasının öncüsü olarak tanınan Harlequin’in, bu yıl Las Vegas Paris Hotel’de açtığı kitap kapakları illüstrasyonları sergisini, 2010 yılbaşı tatilinde gezme fırsatı buldum. Yazmış olduğum ve yayında bulunan KOSTÜM MODA TARİHİ, MODA & YÜZYILIN MODA TASARIMCILARI ve bu yıl yayın hayatına sunacağım TABLOLARLA YENİ KOSTÜM TARİHİ, GELİNLİK TARİHİ, CHANEL’İN BİYOGRAFİSİ kitaplarımda yer alan moda illüstrasyonlarımla bağlantılı olduğu için bu sergi benim için önem taşıdı. Boyama, renklendirme method ve teknikleri açısından önemli sanatçıları izleme olanağı buldum. Yükselen trendde moda illüstrasyonları büyük önem taşıyor.

 

  Moda dergilerinde eskisine oranla, yeni tasarımcıların illüstrasyonları daha sıklıkla yer almaya başladı. Doğru anatomik çizgiler, taşınan kostümlerin kup, pens, dikiş teknik, doku ve fabrik özelliklerinin ifadeside yıllara göre farklı moda akımları içeriyor. 80’li yıllarda 1/13 baş ölçülü moda illüstrasyonları, son yıllarda yerini 1/8 baş ölçüsünde bırakarak, daha klasik çizgiler taşımaya başladı, fakat yinede avant-garde moda illüstrasyonları popülerliğini sürdürmeye devam ediyor.

 

  Vogue’un çıkarmış olduğu FASHION DRAWING-William Packer, Preface by David Hockney yayınında yıllara göre moda illüstrasyonlarının tarihini, çizim, renklendirme tekniklerini izleyebilirsiniz. Moda arşiviniz için tavsiye edebileceğim en iyi yayınlardan biri olduğunu düşünüyorum..
Elif Jülide Dereboy
 
   
   

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlar