23 Ağustos 2010 Pazartesi

Louvre Müzesi

 
Paris’teki üçüncü durağım ise her yıl milyonlarca turistin gezdiği Louvre Müzesi oldu. Tümünü 2-3 günde dahi gezemeyeceğiniz müzenin ikincisinin Abudabi’de açılacağını gösteren dev ilanlar, cam piramidin altındaki giriş holünün duvarlarını süslemekteydi. 2010 Mart ayında yeni yazdığım Kostüm Tarihi kitabım için resim, fotoğraf ve literatür taraması için Antik Mısır, Yunan, Mezopotamya, Babil, Roma bölümlerinin sergilendiği Denon Hall’ü ancak iki günde gezebilmiştim. Temmuz’da Paris’e geldiğimde ise Louvre Müzesi’nin Sully bölümünde yer alan Napeleon Hall’ü gezmeyi planlamıştım. Uzun bilet kuyruğundan sonra önce Marie Antoinette’in wardropunun yer aldığı bölümünü, daha sonra dekoratif objelerin, duvar halılarının sergilendiği Rönesans Hall’ünü gezdim. Renkler, yüksek sanat ve teknikler beni adeta zaman tünelinde seyahate çıkardı. Louvre Sarayı’nın yapılış, mimari plan ve aşamalarının sergilendiği Histoire de Louvre bölümünü gezdim. Sosyal ve saray yaşamı, dönem kostümleri, sarayın ilk halini tablolardan izlemek mümkün.
 
  
  

1987 yılında annem ve babamla yaptığım bir Paris seyahatinde şimdiden çok farklı zamanın izlerini gözlemlediğiniz Louvre Müzesi’nin kapkara duvarları, kurulan dev iskelelerle, uzmanlar tarafından özel tekniklerle temizleniyordu. Sarayın orta avlusuna inşa edilen cam piramitin ise tarihsel dokuyu bozduğu fikri, yazılı ve görsel basında hararetle tartışılıyordu. İlerleyen süreçte Paris ve Louvre ile bütünleşen, piramitin etrafında yer alan modern havuzların kenarlarında serinlemeye ve dinlenmeye çalışan turistler ise şimdilerde adeta yeniden yapılmış gibi duran pırıl pırıl sarayın resimlerini çekerken, yüzlerce görevlinin çalıştığı, farklı organizasyon, aktivite ve sergilerle Louvre Müzesi dünyanın her köşesinden moda ve sanatın merkezi Paris’e gelenleri ağırlıyor, dünya zamanından kopararak, farklı bir boyuta taşıyor adeta..

  
 
  
 
 
 
 
Müzeden çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim. Yolunuz Paris’e düşerse en az bir gününüzü Louvre Müzesi’ne ayırın. Metro ile sarı renkli birinci hattı alarak Piramides Palais Royal Musee de Louvre durağında inebilir, orta avludan, piramitten müzeye giriş yapabilirsiniz. Giriş bileti günlük 9.50 Euro. Çoklu girişler alabilir veya başka müzeleride gezmeyi planlıyorsanız, Paris Müzeleri pass kart’ı satın alabilirsiniz.
Elif Jülide Dereboy

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlar