11 Ağustos 2010 Çarşamba

Paris "Yves Saint Laurent-Retrospective" 2

 
   

  Modanın en büyük couturieri Yves Saint Laurent’in, Hollywood yıldızlarından Marlene Dietrich’in “Morocco” adlı filmde giydiği siyah frakından ilham alarak tasarladığı androjen stildeki üç sıra halinde siyaha boyanmış mankenlere giydirilen “Le Smoking” line’lı takımları, Petit Palais’ın yüksek duvarlarını süslerken, Yves Saint Laurent markasının moda ikonu, ünlü Fransız aktris Catherine Deneuve için hazırladığı film kostümlerinin de sergilendiği bölümde ise kostümleri gösteren film kareleri, video görselleri sizleri adeta o yıllara geri götürüyor.

 
   
 
 
  Tüm elbise, aksesuar ve ayakkabılarının sergilendiği gardrop ve camlı bölmelerde sergilenen elbiseler, özel havalandırma sistemi ile korunuyor. Bu bölümde sanki yeniden zamanda yolculuk yaparak modada eski yıllara gidiyorsunuz. Başka büyük bir salona girdiğinizde ise karşınıza Yves Saint Laurent’in Afrika temasıyla hazırladığı, “Africain Look” adını verdiği tamamıyla el işçiliği ve yerel fabriklerle hazırlanan müthiş kostüm ve başlıklar karşınıza çıkıyor. Diğer bir bölümde ise YSL’nin moda sahnesine sunduğu markasının renk paletinde Rus, Uzakdoğu gibi ülke etniklerinden yola çıkarak tasarladığı, dikiş ve işleme teknikli tasarımları yer alıyor. Başka bir salonda ise adeta Hollywood ve opera sahnesini yansıtan, kırmızı halıyla kaplanmış basamaklara dizilen yüzlerce mankenlerin üzerinde balo, tuvalet, sahne kostümleri ve otrişli gece mantoları sergilenmekte. Ara bölümlerde ise camlara giydirilmiş Yves Saint Laurent’in moda illüstrasyonları yer almakta.
 
 
 
 
  Eğer yolunuz Paris’e düşerse bu sergiyi mutlaka gezmelisiniz. Giriş ücreti 11 Euro olan bu sergiye metroyla gitmek isterseniz, 1. hattı alarak, Champs-Elysées-Clémenceau metro durağında inerek, Avenue Winston Churchill’deki PETIT PALAIS Musée des Beaux-Arts de la Ville’e gidebilir, otobüs olarak 28, 42, 72, 73, 83 ve 93’ü kullanabilirsiniz.

Not: Yves Saint Laurent hayatı, yaşam stili, moda dünyasına girişi, yükselişi, look’ları, line’ları, moda ikonları, hazırladığı koleksiyonlar, dünyada açtığı sergiler ile ilgili bilgileri yazmış olduğum “MODA & 100 YILIN MODA YASARIMCILARI” adlı kitabımda bulabilirsiniz.

Elif Jülide Dereboy

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlar