15 Ağustos 2010 Pazar

Sakıp Sabancı Müzesi “Bizantion’dan İstanbul’a” Sergisi

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Sabancı Holding sponsorluğunda “Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a – Bir Başkentin 8000 Yılı” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.
Paris dönüşü büyük bir heyecanla gelir gelmez ziyaret etmek istediğim bu müthiş serginin başlama tarihi 5 Hazirandı, 4 Eylül’de sona erecek serginin süresinin uzatıldığını öğrendiğimde de çok mutlu oldum. Kuruluşundan bu yana çok büyük sergilere ev sahipliği yapan Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki bu efsanevi sergiyi mutlaka izlemelisiniz. Fotoğraf çekmenin yasak olduğu sergide, Sayın Nazan Ölçer’in ve idari kadrosunun bana göstermiş olduğu anlayış için teşekkür ediyorum ve çekmeme müsaade ettiği özel karelerle size sergiyi anlatmak istiyorum. Salvador Dali, Pablo Picasso gibi büyük sergilerdeki yerleşim organizasyonundan çok etkilenmiştim. Bu sergideki ileri teknik sunumlar ise izleyenleri çok daha farklı boyutlara taşıyor.

 
 
Girişteki Efsane İstanbul’un 8000 yıllık geçmişini yansıtan animasyon gösterisi, inanılmaz büyük bir emek ve çalışmanın eseri. İstanbul kubbeleri bölümünde kiliselerden, camilerden alınan, dönem müzikleriyle desteklenen, dört ayrı sütunun üzerine kurulan, dev bir kubbeye yansıtılan üç boyutlu hareketli slayt gösterisini, insanların büyük bir hayranlıkla izlediklerini gözlemledim, asistanım Müge ve ben çok etkilendik. Bizantion’dan Nea Roma’ya, Constantinopolis’ten Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan İstanbul’un, ticaret, hediye ve çeşitli yollarla farklı ülkelere dağıtılan hazineleri bu sergide bir araya getirilmiş.. İstanbul’un bir Roma garnizonu iken, Doğu ve Batı Roma’nın ayrılmasından sonra başkent oluşu, Bizans İmparatorluğu’nun gelişmesi, duraklama ve çöküş evrelerinden sonra, 1453 yılında Osmanlılar tarafından fethedilmesi, yeni bir doğuşa sahne olması, seçkin eserlerle anlatılıyor. İmparatorluk başkenti İstanbul’un Avrupa tarihi ile özdeşleşen geçmişinin parlak ve çalkantılı evreleri, şehrin devraldığı çeşitli din ve inanç mimarisinin oluşturduğu zengin gelenekler, gözler önüne serilmiş.
 
 
 
 
 
Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya İtalya, Katar, Vatikan, Macaristan, Portekiz, Rusya ve Yunanistan’daki önde gelen müze, kütüphane ve kurumlardan seçilen değerli eserler titizlikle ve özel cam bölmelerde sergileniyor. Ayrıca, Türkiye’deki Devlet Müzeleri ve özel müze koleksiyonlarından seçilen eserlerde yer almakta. Yurtdışından kırk, Türkiye’den ondokuz, toplam elli dokuz farklı noktadan seçilen geniş yelpazedeki eserler, sergi aracılığıyla ilk kez bir arada sunulmuş.
Yarın Efsane İstanbul sergisinden Osmanlı bölümünü yayınlayacağız.
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlar