17 Ağustos 2010 Salı

Sakıp Sabancı Müzesi “Bizantion’dan İstanbul’a” Sergisi -bölüm 2-

 
Sabancı Üniversitesi, Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Sabancı Holding sponsorluğunda “Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a – Bir Başkentin 8000 Yılı” başlıklı serginin Osmanlı bölümünde 1809 yılında II.Mahmut adına yaptırılan dokuma sayeban, izleyicileri adeta zaman tünelinde Osmanlı İmparatorluk günlerine götürüyor.
   
 
 
19.yy sonlarında Wilhelm Reuter’in yaptığı Sultan II.Mahmut’un yağlıboya tablosu önünde uzun kuyruklar oluşmuştu. 1896 yılında Ertuğrul süvari alayının Galata Köprüsü’nden geçişini resmeden Fausto Zonaro’nun büyük eseride sergilenmekte. Özel koruyucu cam bölümlerde ise 16.yy’ın ilk yarısında serenk kaftanlar, 1550 civarında atlas ve pamuklu kumaştan hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın kaftanı ve kollukları, 18.yy’da altın, zümrüt, elmas, yakut, inci ve kuş tüylü Murassa Sorguç, tesbihler, paha biçilmez değerdeki küpeler, kemer ve tokaları, saray kadınlarının kostüm ve yaşam biçimini yansıtan değerli tablolar Osmanlı’nın dev mirasını günümüze taşımakta.
 
 
 
 
 
  
Sabancı Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı bu serginin, Türkiye’nin kültürel mirasını dünyaya tanıtmakta büyük katkı sağladığını düşünmekteyim. Ejdmoda blogumda yayınlanan fotoğrafların çekilmesi için anlayış ve müsaadeleri için Sakıp Sabancı Müzesi’ne teşekkür ederim..
 
   

Not: Sakıp Sabancı Caddesi No: 42 Emirgan, İstanbul. Tel: 0 212 277 22 00.
Giriş ücretleri:
Tam bilet: 10 TL
Grup bileti: En az 10 kişi, 7 TL
Öğretmen, öğrenci ve 60 yaş üzeri ziyaretçiler: 3 TL
14 yaş ve altı çocuklar, engelli ve refakatçiler: Ücretsiz giriş.

Elif Jülide Dereboy

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlar