24 Ocak 2012 Salı

"Little Black Dress / La Petite Robe Noir" Tarihçesi

   Kostüm tarihinde önemli yere sahip olan siyah kostümler kral ve kraliçe ve aristokratların gardrobunu süslemiş, yüzyıllar boyunca siyah renkli giysiler güç, asalet, statü sembolü kabul edilmiştir.

  
           20. yüzyılın başlarında matem elbisesi olarak kabul görmüştür.
     1926 yılında Chanel'in Vogue dergisinde yayınlanan sade, diz hizasında basic little black elbisesi özgün silüetlerin simgesi haline gelerek her sınıftan kadına hitap etmiş, moda sahnesinde adeta üniforma haline dönüşmüştür.
  Hollywood sinema endüstrisinin gelişimi, sesli çekilen filmlerde siyah rengin diğer renkler gibi ışığı yansıtmaması, aktrislerin perdede daha ince, zarif görünmeleri nedeniyle en çok tercih edilen kostümler haline gelmiş, siyah boncuklu çarliston stili siyah elbiseler moda sahnesinde fırtınalar estirmiştir.
   
II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle savaş koşullarında pratik ve ekonomik oluşu, dönemin ruhunu yansıtması nedeniyle tercih edilmiştir.
 
Bu konu ile ilgili daha geniş bilgiye, Ocak 2012'de yayın hayatına sunulan Elif Jülide DEREBOY'un "Tablolarla KOSTÜM TARİHİ" kitabından ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlar